BARIŞ ÇUNGUROĞLU

SENIOR MASTER TRAINER / INTERNATIONAL PRESENTER-TUR

Uzman Wellnes Eğitmeni

Uzmanlık Alanları

  • Wellness Institute® Ability Trainer
  • 4D Pro® Senior Master Trainer
  • EMS Master Trainer
  • SEAMPilates® Master Trainer
  • Triggerpoint® Master Trainer
SOSYAL MEDYA:
Türkiye’de bugüne kadar Wellness sektörü adı altında birçok eğitmen yetiştiren, kim denildiğinde akıllara gelen ilk isim SEAM Academy® direktörü Barış Çunguroğlu’dur.

Ege Üniversitesi-Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda henüz öğrenciyken meslek hayatına yön vererek iyi derece ile mezun oldu. İzmir ve İstanbul’un önde gelen spor ve sağlık merkezlerinde spor eğitmeni ve yönetici olarak çalıştı.

Eğitimlerinin hemen hemen hepsini yurt dışında aldı. İlk uğraşı olan Taekwon-Do eğitimini tamamlamak için Çin’e Shaolin Manastırı'na gitti. Diğer eğitimlerini güncellemek ve geliştirmek adına Almanya, İtalya, İngiltere, Avusturya, Lüksemburg, Danimarka, UAE, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Rusya, İran, Azerbeycan, USA ve birçok ülkede bulundu. Step-Aerobik eğitmenliğini 1998 yılında yazdığı üniversite tezi ile taçlandırdı ve bunun yanı sıra Cycling, Bosu, Pilates, 4D Pro®, LesMills, Trx, Gravity, Triggerpoint® birçok ekipman ve programın ülkemizdeki başarılı eğitmenlerinden oldu.

Çok çeşitli Pilates eğitim programlarını aldı ve başarılı bir eğitim sürecinden sonra Comprehensive Pilates Eğitmeni olarak, birbirinden farklı branşlara uygun olan yeteneklerinden dolayı birçok markanın Master ve Senior Master Eğitmenliği görevlerini de üstlendi.

Wellness sektörünün yaşayan devi Technogym markasının İtalya-Cesena’da bulunan Wellness Village adını verdiği merkezde Technogym Wellness Institute içerisinde bulunan tüm yetenek eğitimlerini tamamlayarak Ability Trainer unvanını alan Çunguroğlu, ülke çapında eğitim veren Wellness Institute eğitmeni, Technogym arge çalışmaları yapan eğitmeni ve Wellness Institute Turkey programı danışma kurulunu üyesi ve kurucuları arasındadır.

Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (IASF) kurulu üyesi olan Çunguroğlu, Türkiye genelinde birçok Wellness kademe eğitimleri ve gelişim seminerlerinde görev almaya devam etmektedir.

Kendi hazırlamış olduğu SEAMPilates® programı da, Türkiye Cimnastik Federasyonu (TCF) tarafından Eğitim & Gelişim semineri olarak kabul görerek ülke sporunun gelişimine fayda sağlayan bir eğitim halini almıştır.

Uluslararası Boğaziçi Zirvesi İşbirliği Platformu’ nun (UCIP) danışma kurulundaki görevine devam eden ve bunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışında olmak üzere yeni trend wellness konseptini uygulamakta ve kendi geliştirdiği sistemi olan Private Training Studio’larını işletmektedir.

Bilgi ve birikimlerini ülkemiz gençliği ile paylaşmak üzere Türkiye’de birçok üniversite tarafından konuşmacı olarak davet alan Çunguroğlu, birçok spor magazin dergisine yazarlık yaparken aynı zamanda ülkemizdeki tirajı oldukça yüksek olan internet dergisi Dipnot Tablet’te her hafta paylaştığı yazılarıyla spor severlerin ilgisini çeken uluslararası bir eğitmendir.

Ayrıca yazar olan Çunguroğlu, Ülkemizde ve Dünya'da Spor ve Sağlık Bilimleri alanında yazmış olduğu 9 kitabın 6 tanesini yayınlayarak ülkemizin spor gelişimine ve halkımızın bilinçlenmesine dair büyük adımlar atmıştır.

Yayınlamış olduğu kitaplar arasında;

Pilates Programları ve Çalışma Kitabi 1.Kademe
Pilates Programları ve Çalışma Kitabı 2.Kademe
Pilates Programları ve Çalışma Kitabı 3.Kademe
Joseph Pilates Return to Life (Türkçe Çeviri)
Grup Fitness Egzersizleri ve Stretching (TVGFBF)
Elektriksel Kas Uyarımı Çalışmaları Ders Kitabı (EMS) yer almaktadır.

Pilates alanında yapay zeka (AI) uygulaması olan özel bir program üzerinde çalışmalarına devam eden Çunguroğlu buna ilave olarak patentini aldığı inovatif Pilates ekipmanları üzerinde hazırlıklarını devam ettirmektedir.